Sandeep SharmaChief Executive Officer
Elasticity Limited
Elasticity Limited
| Fully Built-Out Power | 1.6 MW |
| Fully Built-Out Whitespace | 1,000 sq.m. |
| Total Building Size | 1,500 sq.m. |
| Full Cabinets | |
| Partial Cabinets | |
| Shared Rackspace | |
| Cages | |
| Suites | |
| Build-to-Suit | |
| Footprints | |
| Remote Hands |
| Max power/rack | 4 kW |
| PUE | 1.6 |
| UPS Redundancy | 2N |
| UPS Description: On-line double conversion power cores | |
| Cooling Redundancy | N+1 |
| Cooling Description: Chilled Water and Free Cooling | |
| Standby Power Redundancy | N+1 |
| Standby Power Description: Backup Generators | |
| DSS PCI Compliant | |
| ISO27001 Certified | |
| ISO9001 Certified | |
| SOC 2 Type II Certified |
| Fenced Perimeter | |
| Mantrap Entry | |
| CCTV surveillance | |
| Biometric Access Control | |
| Card Access Control | |
| Automatic Firesupression | |
| Firesupression System: Hi-Fog Water mist | |
| Onsite Security Staff | Yes, 24/7 |
| Onsite Technical Staff | Yes, Biz-hours |
| Year Operational | 2008 |
| Tenancy Type: Sole-tenant | |
| Construction Type | Retrofitted |
| Roof Access | |
| Total Plot Size | 2,000 sq.m. |
| Building Floors | 2 |
| Floor Type | Raised Floor |
| Max Floor Load | 1,223 kg/sq.m. |
| Floor to Ceiling Height | 360 cm |
| Meet-Me-Room (MMR) | |
| Conference Room | |
| Breakroom | |
| Loading Bay | |
| Crash Cart(s) | |
| Loaner Tools | |
| WiFi | |
| Parking Available: Yes | |
| Network providers | 6 |
Facility Specifications 2023.pdf |