
The BE Company
Data Center Operator at
BE Virtus Enfield
Headquartered in London, United Kingdom
BE Virtus Enfield
Headquartered in London, United Kingdom
| Fully Built-Out Power | 5 MW |
| Live Power | 5 MW |
| Fully Built-Out Whitespace | 402 sq.m. |
| Live Whitespace | 402 sq.m. |
| Total Building Size | 4327 sq.m. |
| Full Cabinets | |
| Partial Cabinets | |
| Shared Rackspace | |
| Cages | |
| Suites | |
| Build-to-Suit | |
| Footprints | |
| Remote Hands |
| Max power/rack | 4 kW |
| PUE | 1.5 |
| UPS Redundancy | 2N |
| UPS Description: Dual feed, distributed redundant UPS (N+N) | |
| Cooling Redundancy | N+1 |
| Cooling Description: Chilled water cooling with N+1 redundancy, cold aisle containment | |
| Standby Power Description: Diesel backup in N+N redundancy | |
| Tier Design | Tier 3 |
| DSS PCI Certified | |
| ISO27001 Certified | |
| ISO9001 Certified | |
| ISO14001 Certified | |
| ISO22301 Certified | |
| ISO45001 Certified | |
| ISO50001 Certified | |
| SOC 2 Type II Certified |
| Fenced Perimeter | |
| Mantrap Entry | |
| CCTV surveillance | |
| Biometric Access Control | |
| Card Access Control | |
| Automatic Firesupression | |
| Firesupression System: High Fog fire suppression | |
| Onsite Security Staff | Yes, 24/7 |
| Onsite Technical Staff | Yes, 24/7 |
| Year Operational | 2011 |
| Tenancy Type: Multi-tenant (data centers only) | |
| Construction Type | Purpose-built |
| Building Floors | 2 |
| Floor Type | Raised Floor |
| Max Floor Load | 255 kg/sq.m. |
| Floor to Ceiling Height | 400 cm |
| Meet-Me-Room (MMR) | |
| Breakroom | |
| Loading Bay | |
| Loaner Tools | |
| WiFi | |
| Parking Available: Yes | |
| No data supplied by The BE Company |
BE Virtus Enfield.pdf |