1.2 MW
250 sq.m.
Est. 2003
Capacity
| Fully Built-Out Power | 1.2 MW |
| Fully Built-Out Whitespace | 250 sq.m. |
| Total Building Size | 180,000 sq.m. |
Services
| Full Cabinets | |
| Partial Cabinets | |
| Shared Rackspace | |
| Cages | |
| Suites | |
| Build-to-Suit | |
| Footprints | |
| Remote Hands |
Power
| Max power/rack | 5 kW |
| Max power/area | 2.5 kW/sq.m. |
| UPS Redundancy | N+1 |
| Cooling Redundancy | N+1 |
| Standby Power Redundancy | N+1 |
| Standby Power Description: 3x Scania Diesels | |
Compliance
| Tier Design | Tier 2 |
Security
| Mantrap Entry | |
| CCTV surveillance | |
| Card Access Control | |
| Automatic Firesupression | |
| Firesupression System: VESDA laser with automated fire extinguishing system using Inergen | |
| Onsite Security Staff | No |
| Onsite Technical Staff | No |
Building
| Year Operational | 2003 |
| Tenancy Type: Multi-tenant (mixed use) | |
| Construction Type | Retrofitted |
| Whitespace expandable | |
| Roof Access | |
| Total Plot Size | 85,000 sq.m. |
| Building Floors | 8 |
| Floor Type | Raised Floor |
| Max Floor Load | 1,200 kg/sq.m. |
| Floor to Ceiling Height | 250 cm |
Amenities
| Meet-Me-Room (MMR) | |
| Loading Bay | |
| Crash Cart(s) | |
| Loaner Tools | |
| WiFi | |
| Parking Available: Public street parking or garage | |
Statistics
| Internet Exchange Points | 1 |
| Peering networks | 11 |
| Network providers | 3 |
Downloads
Advertisement

