
Storespeed AS
Data Center Operator at
Halden DC01
Violgata 8
Headquartered in Gamle Fredrikstad, Norge
Halden DC01
Violgata 8
Headquartered in Gamle Fredrikstad, Norge
| Fully Built-Out Power | 4 MW |
| Live Power | 1 MW |
| Fully Built-Out Whitespace | 570 sq.m. |
| Live Whitespace | 200 sq.m. |
| Under Construction Whitespace | 70 sq.m. |
| Planned Whitespace | 300 sq.m. |
| Total Building Size | 4,000 sq.m. |
| Full Cabinets | |
| Partial Cabinets | |
| Shared Rackspace | |
| Cages | |
| Suites | |
| Build-to-Suit | |
| Footprints | |
| Remote Hands |
| Max power/rack | 60 kW |
| PUE | 1.25 |
| UPS Redundancy | 2N |
| UPS Description: Standard +15 min battery A+B | |
| Cooling Redundancy | 2N |
| Cooling Description: Air cooling | |
| Standby Power Redundancy | N |
| Standby Power Description: Diesel generator | |
| Tier Design | Tier 3 |
| ISO27001 Certified | |
| ISO9001 Certified | |
| ISO14001 Certified |
| Card Access Control | |
| Automatic Firesupression | |
| Firesupression System: Inergen | |
| Onsite Security Staff | No |
| Onsite Technical Staff | Yes, Biz-hours |
| Year Operational | 1988 |
| Tenancy Type: Multi-tenant (mixed use) | |
| Construction Type | Retrofitted |
| Whitespace expandable | |
| Roof Access | |
| Total Plot Size | 1,100 sq.m. |
| Building Floors | 4 |
| Floor Type | Solid Floor |
| Max Floor Load | 2,000 kg/sq.m. |
| Floor to Ceiling Height | 370 cm |
| Meet-Me-Room (MMR) | |
| Conference Room | |
| Breakroom | |
| Office Space | |
| Crash Cart(s) | |
| Loaner Tools | |
| WiFi | |
| Parking Available: Yes | |
| Network providers | 3 |