This data center may not be available
According to our data, this data center is currently listed as: Planned
| Fully Built-Out Power | 140 MW |
| Planned Power | 134 MW |
| Fully Built-Out Whitespace | 35,000 sq.m. |
| Planned Whitespace | 35,000 sq.m. |
| Total Building Size | 56,000 sq.m. |
| Full Cabinets | |
| Partial Cabinets | |
| Shared Rackspace | |
| Cages | |
| Suites | |
| Build-to-Suit | |
| Footprints | |
| Remote Hands |
| Max power/rack | 200 kW |
| Max power/area | 3 kW/sq.m. |
| PUE | 1 |
| UPS Redundancy | 2N |
| Cooling Redundancy | 2N |
| Standby Power Redundancy | 2N |
| Standby Power Description: 50x 2MW diesel generators (100MW total backup), 72h autonomy, auto-start 10s | |
| Tier Design | Tier 4 |
| Fenced Perimeter | |
| Mantrap Entry | |
| CCTV surveillance | |
| Biometric Access Control | |
| Card Access Control | |
| Automatic Firesupression | |
| Firesupression System: Gas-based (Novec/FM-200) | |
| Onsite Security Staff | Yes, 24/7 |
| Onsite Technical Staff | Yes, 24/7 |
| Year Operational | 2029 |
| Tenancy Type: Multi-tenant (data centers only) | |
| Construction Type | Purpose-built |
| Whitespace expandable | |
| Roof Access | |
| Total Plot Size | 130,000 sq.m. |
| Building Floors | 2 |
| Floor Type | Raised Floor |
| Max Floor Load | 2,497 kg/sq.m. |
| Floor to Ceiling Height | 444 cm |
| Meet-Me-Room (MMR) | |
| Conference Room | |
| Breakroom | |
| Office Space | |
| Loading Bay | |
| Crash Cart(s) | |
| Loaner Tools | |
| WiFi | |
| Parking Available: yes | |
| No data supplied by ITH Group srl |