Due to the current geopolitical situation in parts of the Middle East, we have restricted public access to addresses and coordinates in select countries. During this period, detailed location data will only be available to subscribing clients.
Capacity
| Fully Built-Out Power | 0.48 MW |
| Fully Built-Out Whitespace | 200 sq.m. |
| Total Building Size | 2,000 sq.m. |
Services
| Full Cabinets | |
| Partial Cabinets | |
| Shared Rackspace | |
| Cages | |
| Suites | |
| Build-to-Suit | |
| Footprints | |
| Remote Hands | |
Power
| Max power/rack | 20 kW |
| Max power/area | 1.5 kW/sq.m. |
| PUE | 1.5 |
| UPS Redundancy | N+1 |
| Cooling Redundancy | N+1 |
| Standby Power Redundancy | N+2 |
Compliance
| Tier Design | Tier 3 |
| DSS PCI Compliant | |
| ISO27001 Certified | |
Security
| Fenced Perimeter | |
| CCTV surveillance | |
| Biometric Access Control | |
| Card Access Control | |
| Automatic Firesupression | |
| Firesupression System: FM200 |
| Onsite Security Staff | Yes, 24/7 |
| Onsite Technical Staff | Yes, 24/7 |
Building
| Year Operational | 2018 |
| Tenancy Type: Sole-tenant |
| Construction Type | Purpose-built |
| Whitespace expandable | |
| Roof Access | |
| Building Floors | 4 |
| Max Floor Load | 1,500 kg/sq.m. |
| Floor to Ceiling Height | 480 cm |
Amenities
| Meet-Me-Room (MMR) | |
| Conference Room | |
| Breakroom | |
| Office Space | |
| Loading Bay | |
| Crash Cart(s) | |
| Loaner Tools | |
| WiFi | |
| Parking Available: 16 |
Advertisement