
3U TELECOM GmbH
Data Center Operator at
3U Datacenter Hannover
Büttnerstraße 13
Headquartered in Marburg, Germany
3U Datacenter Hannover
Büttnerstraße 13
Headquartered in Marburg, Germany
| Fully Built-Out Power | 0.4 MW |
| Live Power | 0.4 MW |
| Fully Built-Out Whitespace | 350 sq.m. |
| Live Whitespace | 350 sq.m. |
| Total Building Size | 550 sq.m. |
| Full Cabinets | |
| Partial Cabinets | |
| Shared Rackspace | |
| Cages | |
| Suites | |
| Build-to-Suit | |
| Footprints | |
| Remote Hands |
| Max power/rack | 4 kW |
| Max power/area | 1 kW/sq.m. |
| PUE | 1.3 |
| UPS Redundancy | 2N |
| Cooling Redundancy | N+1 |
| Standby Power Redundancy | N |
| Tier Design | Tier 2 |
| Tier Certification | No |
| DSS PCI | |
| ISO27001 Certified | |
| FedRAMP |
| CCTV surveillance | |
| Card Access Control | |
| Onsite Security Staff | No |
| Onsite Technical Staff | No |
| Year Operational | 1998 |
| Tenancy Type: Multi-tenant (mixed use) | |
| Construction Type | Retrofitted |
| Building Floors | 4 |
| Floor Type | Raised Floor |
| Max Floor Load | 500 kg/sq.m. |
| Floor to Ceiling Height | 280 cm |
| Meet-Me-Room (MMR) | |
| Breakroom | |
| WiFi | |
| Parking Available: dedicated parking space for 3U Customers | |
| Peering networks | 2 |
| Network providers | 1 |
| Tenants offering cloud | 1 |