
D-LAKE
Data Center Operator at
ACY01
1 esplanade Augustin Aussedat
Headquartered in Annecy, Haute-Savoie
ACY01
1 esplanade Augustin Aussedat
Headquartered in Annecy, Haute-Savoie
| Fully Built-Out Power | 0.05 MW |
| Fully Built-Out Whitespace | 30 sq.m. |
| Total Building Size | 30 sq.m. |
| Full Cabinets | |
| Partial Cabinets | |
| Shared Rackspace | |
| Cages | |
| Suites | |
| Build-to-Suit | |
| Footprints | |
| Remote Hands |
| Max power/rack | 4 kW |
| PUE | 1.3 |
| UPS Redundancy | N+1 |
| UPS Description: Himoinsa | |
| Cooling Redundancy | N+1 |
| Cooling Description: Daikin | |
| Standby Power Redundancy | N |
| Tier Design | Tier 2 |
| ISO27001 Certified | |
| EU-US Privacy Shield Compliant |
| Fenced Perimeter | |
| Mantrap Entry | |
| CCTV surveillance | |
| Card Access Control | |
| Onsite Security Staff | Yes, Biz-hours |
| Onsite Technical Staff | Yes, Biz-hours |
| Year Operational | 2019 |
| Tenancy Type: Multi-tenant (mixed use) | |
| Construction Type | Purpose-built |
| Roof Access | |
| Building Floors | 1 |
| Max Floor Load | 1,000 kg/sq.m. |
| Floor to Ceiling Height | 30,000 cm |
| Conference Room | |
| Breakroom | |
| Loaner Tools | |
| WiFi |
| Network providers | 3 |