
KDDI Corporation
Data Center Operator at
TELEHOUSE Beijing BDA
Headquartered in Tokyo, Japan
TELEHOUSE Beijing BDA
Headquartered in Tokyo, Japan
| Fully Built-Out Whitespace | 25,000 sq.m. |
| Full Cabinets | |
| Partial Cabinets | |
| Shared Rackspace | |
| Cages | |
| Suites | |
| Build-to-Suit | |
| Footprints | |
| Remote Hands |
| Max power/rack | 4 kW |
| UPS Redundancy | N+1 |
| Cooling Redundancy | N+1 |
| Standby Power Redundancy | N+1 |
| Tier Design | Tier 3 |
| ISO27001 Certified | |
| ISO9001 Certified |
| CCTV surveillance | |
| Card Access Control | |
| Automatic Firesupression | |
| Firesupression System: IG541 Inergen-gas fire suppression system in place | |
| Onsite Security Staff | Yes, 24/7 |
| Onsite Technical Staff | Yes, 24/7 |
| Building Floors | 4 |
| Floor Type | Raised Floor |
| Max Floor Load | 1500 kg/sq.m. |
| Floor to Ceiling Height | 760 cm |
| Meet-Me-Room (MMR) | |
| Office Space |
| Peering networks | 2 |